Zona hastalığısuçiçeği olarak bilinen hastalığa neden olmak suçiçeği zoster adlı virüsün neden olduğu. Bu virüs; Kişi suçiçeği geçirdikten sonra kişinin sinir sistemine yerleşir. Sinir sistemine yerleşen virüs uzun yıllar hareketsiz kalır ve kişinin sağlığını bozmadan vücutta yaşar. Bağışıklık sisteminin çökmesi ile bir veya daha fazla kez zona hastalığı oluşabilir.

Zona nedir?

Vücuttaki sinirlerde yaşayan suçiçeği zoster virüsünün, bulunduğu sinirden etkilenen cilt yüzeyine bulaşmasıdır. Su çiçeği geçiren herkeste görülebilen bir hastalıktır. Hiç suçiçeği geçirmemiş veya suçiçeği zoster virüsü ile karşılaşmamış bir kişi zona hastalığı Yakalanmak mümkün değil. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıksa da bu virüsle karşılaşan her yaştan insanda zona oluşabilir.

Zona tedavisi

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zona bir enfeksiyondurBu nedenle genel enfeksiyon belirtileri görülür. Bu belirtiler; ateş, vücutta titreme, midede bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, mide ekşimesi, karın ağrısı, lenf düğümlerinde şişlik. Bununla birlikte, zona için tipik semptomlar gösterir. Öncelikle hastalığın ortaya çıktığı bölgede kızarıklık oluşur. Kızarıklık başlamadan önce kızarıklık, karıncalanma, yanma ve kaşıntı meydana gelir. Kaşıntı yerine batma hissi de olabilir. Bazı insanlar bu duyguyu “dayanılmaz acı” olarak tanımlar. Hastalığın ortaya çıktığı deri bölgesi kırmızı bir lekeye benziyor. Bu yama görünümü tipik olarak belirtilir. Bu semptomlardan birkaç gün sonra kızarıklıklar başlar. Yüz, sırt, boyun ve kalça gibi belirli alanlar bu hastalıktan etkilenir. Bu enfeksiyon gözde de görülebilir. Gözde meydana gelirse görme kaybı meydana gelebilir.

zona semptomları

Zona nedenleri

Zona, suçiçeği zoster adlı bir virüsten kaynaklanır. Bu çiçek hastalığını daha önce geçirmiş kişilerde ve bu çiçek aşısını geçirmiş kişilerde çok nadiren görülür. Vücuda alınan virüs, kişinin sinirlerine yerleşir ve herhangi bir belirtiye neden olmadan orada kalır. Hastalık ileride vücut direnci azaldığında ortaya çıkar.

Zona Tedavisi Nedir?

Zona için spesifik ve kesin bir tedavi yoktur. Tedavi semptomları azaltmak veya ilerlemesini durdurmaktır.