Halk arasında uyuz olarak bilinen kol, bacak, parmak ve parmaklarda, koltuk altlarında, özellikle karın bölgesinde kaşıntıya neden olan virüs, bir tür akar olan Sarcoptes scabei’dir. Popüler inanışın aksine, bu virüs insanlara kedilerden veya köpeklerden bulaşmaz. Aksine insandan insana bulaşır. Askeriye, huzurevleri, huzurevleri veya hastaneler gibi ortak paylaşım alanları gerektiren yerlerde, temizliğe dikkat etmeden birbirlerinin kişisel eşyalarının kullanımından bulaşan kişiler. sağlık sorun bu. Vücutta kaşıntı, kızarıklık, deri döküntüsü ve hafif şişliklere neden olan bu cilt hastalığınız varsa virüsü önlemek için elbisenizi, çoraplarınızı hatta el ve yüz havlunuzu belli bir süre kimseyle paylaşmamalısınız. vücudunuzdaki diğer vücutlara bulaşmasını engeller.

Uyuz belirtileri

Uyuzun Temel Nedenleri

Sizi kaşındıran bu cilt probleminin temel sebebi kişinin kendi öz bakımına dikkat etmemesidir. Halka açık alanlarda kalmakla yükümlü kişiler saç havlularını, tarakları, tırnak makasını, çarşafları, iç çamaşırlarını kimseyle paylaşmamalı ve bu kişisel eşyaların düzenli aralıklarla dezenfekte edilmesine özen göstermelidir.

Uyuz Teşhisi

Bu akar virüsünün en belirgin semptomu şiddetli kaşıntı ve kaşıntıya bağlı kızarıklıktır. Bu şikayetler, danışacağınız deri ve zührevi hastalıklar hekimi tarafından size verilecek kremler ve losyonlar olacaktır. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanırsanız 72 saat sonra akarlar vücuttan atılmaya başlayacaktır. Ancak kesin sonuç alınabilmesi için düzenli ve hekime uygun olarak verilen ilaç ve kremler gerektiği kadar kullanılmalıdır.

Uyuz teşhisi

Uyuz Hastalığının Tedavisinde En Çok Kullanılan İlaçlar

İstisnalar olmakla birlikte, uyuzun dermatolojik ve zührevi hastalıklar hekimleri tarafından tedavisinde en çok kullanılan ilaçların içindeki etken maddeler aşağıdaki gibidir; Permetrin içeren kremler, Sülfürik merhemler, Lindan içeren losyonlar, Crotamiton içeren kremler ve Benzil benzonat losyonları. Bu ilaçların etken maddelerinden dolayı bazı hastaların alerjik reaksiyonlar yaşayabileceği bilinmektedir. Bu olasılık için uygun krem ​​veya losyonu küçük dairesel hareketlerle vücudunuzun küçük bir bölgesinde kızarıklık ve kızarıklık ile bir süre denemenizi ve herhangi bir komplikasyon yoksa kalan hastalıklı cilde uygulamaya devam etmenizi öneririz. . Aksi takdirde akar virüsü nedeniyle yapısı deforme olan hasta cildine daha fazla zarar verebilirsiniz.