Kalpten pompalanan kanın damarlara uyguladığı basınca tansiyon denir. Kan basıncı kişiden kişiye değişmekle birlikte, büyük kan basıncı (sistolik) için normal değer 120 mmHg ve küçük kan basıncı (diyastolik) için normal değer 80 mmHg’dir. Hipertansiyon; Kan basıncının bu değerlerin üzerine çıkması durumudur. Hipertansiyonlu bir bireyi teşhis etmek için düzenli kan basıncı ölçümleri 140 mmHg-90 mmHg ve üzerinde sürekli olarak ölçülmelidir. Bu makalede kan basıncını düşüren doğal yiyecekler içerecektir.

Hipertansiyon Kimlerde Var?

Yüksek tansiyon, son yıllarda oldukça yaygın görülen ve bu nedenle üzerinde durulması ve bilgilendirilmesi gereken önemli bir kronik hastalıktır. Kalıtsal olabilir veya bazı metabolik bozuklukların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Otuzlu yaşlarda görülme oranı% 20-25 iken, altmışlı yaşlara baktığımızda bu oran ikiye katlanarak% 50’ye ulaşmaktadır. Bizim ülkemizde; kadınlarda, kırsal kesimde yaşayanlarda ve yaşlılarda daha yaygındır.

Kadınlarda kasık ağrısına ne sebep olur?

Kan Basıncını Düşüren Gıdalar

Kan Basıncının Yükselmesine Neden Olabilecek Durumlar Nelerdir?

Yaşlılarda görülen bir hastalık olarak bilinmesine rağmen yüksek tansiyon sağlık Kontrollerine dikkat etmeyen, düzensiz yemek yiyen ve yorucu yaşam koşulları olan tüm insanlarda görülmesi normal bir rahatsızlıktır. Ağrı kesici ilaçların sık kullanımı, hormonal bozukluklar ve böbrek hastalıkları, yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol kullanımı, aşırı tuz kullanımı, obezite, yoğun stres ve baskı altında olma, ailede hipertansiyon öyküsü ve benzeri nedenlerle neredeyse kaçınılmazdır.

Kan basıncını düşüren doğal besinler

Kan Basıncını Düşüren Doğal Gıdalar Nelerdir?

Özellikle potasyum, kalsiyum, lif ve omega 3 içeren besinler tüketmek tansiyonu düşürebilir.

Patates, pancar, havuç, ıspanak gibi sebzeler; Muz, avokado, kayısı, baklagiller, yoğurt ve fındık gibi meyveler yüksek potasyum içerir. Ayrıca balıklar potasyum açısından zengindir.
Sütün kendi içinde kalsiyum yönünden zengin olması nedeniyle yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri de önemli miktarda kalsiyum içerir. Ayrıca incir, portakal, patates, fasulye, ıspanak, lahana, brokoli gibi besinler de kalsiyum içerir.

Hipertansiyondan kaçınmak için kilo alımından kaçınılmalıdır; Stresten, tuzdan ve sigaradan uzak tutulmalı ve düzenli beslenmelidir.