Cilt sağlığı denince akla gelen ilk şey Neden sivilce çıkar? Sivilce nasıl tedavi edilir?

İnsanların büyük çoğunluğunun kesinlikle karşılaşacağı bir cilt rahatsızlığı aknebüyüklüğüne rağmen yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir durumdur. Ergenlik çağında görülen sivilceler, sadece bu dönemde değil, yaşam boyunca ortaya çıkabilen bir sorundur. Akne Ayrıca şöyle bilinir sivilceler Deri yoluyla vücuttan atılması gereken yağların kanallarda sıkılarak birikmesi sonucu oluşur. Sivilce neden ortaya çıkıyor Sorunun cevabı, bu kompresyonun neden olduğu iltihaptır.

Akne izlerine karşı tedaviler

Neden sivilce çıkar?

Yağ bezlerinin ürettiği yağ, ciltten çıkan tüyleri besleyen hücrelerin cilt yüzeyine kadar uzandığı bölgeden uzanan bir kanal vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırılır. Ancak bazı durumlarda bu yağ vücuttan atılmadan önce kanallarda tıkanır ve yağ birikimine neden olur. Vücuttan atılması gereken yağ bezlerinin salgıladığı yağ, kanallar (foliküller) tıkandıktan sonra bakteriler için çok elverişli koşullara neden olur. Köklerde biriken bakteriler bu bölgelerde salgıladıkları kimyasallar nedeniyle iltihaplanmaya neden olur. Akne oluşumu bu şekilde gerçekleşir. Sivilce Aşırı yağ üretimi, folikül yapısının bozulması, bakteri veya hormonal değişiklikler gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Patlayan akneEnfeksiyonun ciltte yayılması sivilcenin artmasına neden olur.

Akne oluşumu En yaygın erkeklik hormonu olan androjenlerin üretimindeki artıştan kaynaklanır. Kadınlarda da bulunan bu hormon, ergenlik dönemine giren 11-14 yaşları arasında vücutta üretiminin zirvesine ulaşır. Ergenlikte deneyimli akne Temel sorun budur. Akne, herhangi bir etnik özellikten bağımsız olarak herhangi bir insan fizyolojisinde ortaya çıkabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık genellikle basit tedavilerle giderilebilse de bazı durumlarda uzun bir tedavi süreci gerektirebilir. İstatistiksel olarak ergenlik döneminde akne sorunu yaşayan gençlerin yüzde 40’ı tedavi için dermatoloğa başvurmak zorunda. Ancak ergenlik döneminde genellikle 11-14 yaşlarında başlayan sivilce sorunu genellikle 5-10 yıl sürer ve 20’li yaşlarda tamamen ortadan kalkar. Sivilce Bu dönemde en sık yüzde görülmekle birlikte sırtta, saçlı deride, bacaklarda ve kollarda da görülebilir.

Evde Akne Tedavisi Mümkün mü?

Akne izlerine karşı tedaviler

Sivilce nasıl tedavi edilir?

Sosyal yaşamı etkileyecek şekilde rahatsızlık vermediği sürece fazla düşünülmeyen sivilce, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Akne tedavisi için kullanılan birçok yöntem vardır ve bu da bulaşıcı etkiye sahiptir. İlaç tedavisi yaygın olarak sivilceye karşı kullanılsa da, ilacın içerdiği etken maddelerden dolayı dikkatli bir diyet gerektirir. Antibiyotik içeren bu ilaçlar karaciğeri tükettiği için tedavi süresince alkol tüketilmemelidir. Aktif akne tedavisinde daha çok ilaç yöntemi tercih edilmektedir. Diyette yapılan değişiklik ile sivilcelerin tekrarlama olasılığının da ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Akne izlerine karşı tedaviler

Bugün en çok soyulma hakkında konuşulan akne tedavisi Kullanılan yöntemlerden biridir. TCA, fenol ve glikolik asit gibi kimyasal solüsyonların cilde uygulanmasıyla gerçekleştirilen bu yöntemde cildin soyulması ve gerilmesi planlanmaktadır. Bu yöntemin yanı sıra çeşitli lazer tedavi yöntemleri ile sivilcelerden kurtulmak mümkündür. C02 ve erbiyum adı verilen lazer tedavisi yöntemlerinde, cilt soyulmasında olduğu gibi soyulup gerilerek tedavi uygulanır. Fraksiyonel lazer ile uygulanan lazer tedavisinde süreç biraz farklılık göstermektedir. Bu tedavi yönteminde hasarlı doku yok edilir ve vücudun bölgede sağlıklı doku oluşturması amaçlanır. Bu tedavi yöntemlerinin amacı sivilce tedavisinden çok tedavi sonrası oluşabilecek sivilce izlerini ortadan kaldırmaktır.

Akne Çukurları Nasıl Geçer?

Akneye karşı başlatılan tedavi yöntemlerinde Beslenme programına ve güneş ışığından korunmaya büyük önem verilmelidir. Güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz aylarında peeling ve lazer tedavilerine başlanması önerilmez. Öte yandan aktif sivilceye karşı uygulanan ilaçlı tedavilerde durum farklılık göstermektedir.