Akne zaman zaman hepimiz için sıkıntı yaratıyor ancak akneli cilt tiplerine sahip olanlar için bu durum çok daha farklı bir seviyede ve çok daha ciddi. Fazla sayı sivilceler ve sivilce sorunları Bir süre sonra yaşayan insanlarda yüzde delikler oluşabilir. Portakal kabuğunun pürüzlü yüzeyini andıran bir görünüme sahiptir. sivilce çukurları estetik açıdan çok can sıkıcı. Aknenin neden olduğu bu tür cilt dezenformasyonu, aynaya her baktığınızda kendinizi “Sivilce çukurları nasıl geçer?“Geçmenize neden olur. Ancak endişelenmeyin, sivilce çukurları kaderiniz değildir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için birçok tedavi yöntemi vardır.

Akne çukurları Ne kadar derin olduğunu incelemek, ne tür bir tedavi izleyeceğiniz konusunda size önemli bilgiler verebilir. Çukurlar çok derin değilse ve kendini yeni göstermeye başladıysa doğal yöntemler bu konuda size yardımcı olabilir ancak çukurlar derinleştiyse veya uzun süredir cildinizde bulunuyorsa plastik cerrahi yöntemlerini araştırmaya başlama zamanı gelmiştir. .

Akne Çukurlarına Karşı Doğal Çözümler

Önce doğal yollardan bahsedelim. Sivilce çukuruna yumurta akı, hindistan cevizi sıvası, taç, bal ve limonu karıştırarak kür hazırlayabilir ve bu kürü her gün 15 dakika yüzünüze uygulayabilirsiniz. Akne çukurlarına karşı etkili bir diğer yöntem ise çay ağacı ile yapılan kompreslerdir. Çay ağacı yağını pamuk yardımıyla sorunlu bölgelere uygulayabilir ve bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Akne Çukurlarına Karşı Cerrahi Çözümler

Doğal yöntemlerin artık fayda sağlamayacağı bir noktaya geldiğinizde sivilce çukurlarından kurtulmak için cerrahi çözümler kullanılmalıdır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

Dolu yöntemi: Bu yöntem anlık bir çözüm sunar. Problem hızlı bir şekilde kapatıldığı için sıklıkla tercih edilen tekniklerden biridir.

Lazer yöntemi: Akne çukurlarına karşı lazer tedavisi en etkili yöntem olarak öne çıkıyor. Problemli cilt lazer ile yakılır ve cildin sağlıklı bir şekilde kendini yenilemesi amaçlanır. İyileşme süreci bazen haftada 10 günü geçebilir.

Kimyasal peeling uygulaması: Bu yöntem, lazer tekniğine benzer bir tedavi yöntemi ile çukurların yenilenmesini amaçlamaktadır. İyileşme süresi genellikle lazere kıyasla daha kısadır.

Dermabrazyon tekniği: Bu yöntemde özel bir motora takılan metal uçlarla cilt soyulur. Lazer tekniğine göre daha uzun bir iyileşme süresi vardır.