Ağır yıkımdan kaynaklanan karaciğer sirozu kronik bir hastalıktır. bazen vücutta bilinmeyen nedenlerden ve faktörlerden oluşabilen diğer hastalıklar sirozu tetikleyebilir. Sonuçlarımıza göre en büyük iç organ olan karaciğerde yapısal ve fonksiyonel anormalliklerin sirozu meydana gelir ve erken karaciğer yetmezliği olan kişilerde görülür.

Siroz Hastalığı Belirtileri

Siroz Erken dönemlerinde fazla belirti vermez. Ancak hastalık düzeyi sağlık Bireysel düzeyde rahatsız edici ciddi metabolik semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Bu semptomlardan en yaygın olanları şu şekildedir; İştahsızlık, kilo kaybı, anemi, kaşıntı, bulantı, kusma, sindirim sorunları ve midede ağırlık hissi, kan pıhtılaşması, ödem oluşumu ve buna bağlı bacaklarda şişlik, inatçı halsizlik, ciltte bölgesel morarma, adet düzensizliği kadın hastaların dönemleri ve karın bölgesinde asit birikimine bağlı şişlik olarak sıralanabilir.

Sirozun Nedenleri

Siroz Nedenleri

Bugün bilinen hastalığın kronik formunun en temel ve yaygın nedeni alkol tüketimidir. Ayrıca Hepatit B, Hepatit C gibi virüsler yüzde 10/15 paydasında hastalığın nedeni ve tetikleyicisi olabilir. Bu faktörlerin dışında nedeni belirlenemiyorsa, siroz kriptonejik karaciğer sirozu olarak adlandırılır. Şöyle nedenleri vardır; kronik kalp yetmezliği, alt metinli alkolik yağlı karaciğer hastalığı, safra yollarının tıkanması ve iltihaplanması, uzun süreli yoğun ilaç kullanımı, demir ve bakır gibi minerallerin aşırı uzaklaştırılması, vücudun otoimmün hepatitten oluşan kendi dokularına karşı antikorlar üretmeye başlaması önde gelen neden majördür.

Siroz Hastalığı Belirtileri

Siroz Hastalığının Tanısı Nasıl Belirlenir

Büyük bir karaciğer yetmezliği olan siroz, insan vücudunda yukarıda sayılan nedenlerden biri veya birkaçı neticesinde iç hastalıkları doktoru tarafından yapılan testler ve muayeneler sonucunda vücutta tespit edilir. Kesin tedavi sürecinden sonra hastalık teşhisi konan kişilere ve bu süreç başladıktan sonra hastalarının düzeyine uygun şekilde tüketmesi yasak olan gıdaların bir listesi verilir. Ayrıca hastanın alkol, sigara ve her türlü tütün ürünlerini kullanması hekim tarafından kesinlikle yasaktır. Hastadan alınan çeşitli kan örnekleri ile düzenli aralıklar, ultrason görüntüleri ve diğer görüntüleme yöntemleri ile kontroller sağlanmaktadır. Ayrıca iç organlarımızın en büyüğü olan karaciğerimizi herhangi bir şekilde etkileyecek ilaçların kullanımı takip sürecine alınmadan tüketilemez. Hasta kişi düzenli olarak takip edilir.