Romatizma geçmişte yaşlılar tarafından yakalanan bir hastalık olarak biliniyordu. Maalesef toplumun pek çok yerinde bu yanılgı varlığını göstermeye devam ediyor. Aslında kas gruplarında şiddetli ağrı ve sızılarla kendini gösteren bu rahatsızlığa karşı hepimiz risk altındayız.

Romatizmal hastalıkların nedenleri İlk sırada genetik faktörler olsa da yazının devamında bahsedeceğimiz gibi farklı nedenler de romatizmaya neden olabilir. Bu rahatsızlığın nedenleri ve semptomlarına girmeden önce romatizma hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Romatizmal Hastalığın Tanımı

Romatizma, tüm yaş gruplarının iskelet yapısında veya kas bağlarında hareket kısıtlılığı ve ağrıya neden olan enflamatuar veya enflamatuar olmayan kronik eklem hastalığıdır. Zayıf kişilerde romatizmal ağrı fazla kilolu kişilere göre daha az hissedilir.

Romatizma Kim sahip ki Olurdu?

Romatizma yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın tüm bireylerde doğuştan (genetik) veya daha sonra (kaza, yanlış ilaç kullanımı, iklimsel faktörler, stres, zararlı madde kullanımı) ortaya çıkabilen ciddi bir durumdur. sağlık problem ve bir tür hastalık. Romatizma eklem bölgelerinde ağrı, şişlik ve sıcaklıkla kendini gösterir. Önemli bir rahatsızlık olarak değerlendirilmezse ciddi hastalıklara neden olabilir. Sürekli ilaç tedavisi ve doktor gözetimi gerektirebilir.

Romatizma Hastalığının Nedenleri

Romatizmanın En Yaygın Sebepleri

Romantik rahatsızlıklar birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Romatizmal hastalıkların nedenleri Şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Fazla kilo sorunu
  • Spor yaparken yaşanan yaralanma ve travmalar
  • Eklemlerin aşırı aşınması
  • Romatizmanın genetik nedenleri

Romatizma Semptomlar Onlar neler?

Romatizma iltihaplı veya iltihapsız olabilir. Romatizmal hastalıkların genel belirtileri, kas ve eklem ağrısı, deri dökülmeleri, bel ve sırt ağrısı, kuru öksürük, ağız kuruluğu, nefes darlığı, görme azalması ve görme kaybı, kırmızı gözler, kanlı balgam, nabız kaybı, nörolojik semptomlardır (örn. bilinç değişikliği), sindirim sistemi. dolaşım sisteminde meydana gelebilecek bozukluklar. İltihaplı romatizmal hastalık belirtileri arasında uyku bozukluğu, iştahsızlık, deri altı şişlik, el ve ayaklarda şişlik yer alırken, eklem aşınması ve düşme veya kazlara bağlı incelme sonucu kemik çıkıntıları sonucu iltihaplı olmayan romatizma semptomları ortaya çıkar.

Romatizmanın Tedavisi Var mı?

Romatizmal hastalıklar tamamen ortadan kaldırmak veya iyileştirmek mümkün değildir. Ancak ilaç kullanımı ile tedavi sağlanabilir. Kişiye göre kortizonlu ilaçlar veya motive edici ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu ilacın tek başına kullanılması yeterli olmayacağı gibi bu süreçte hekim-hasta ilişkisi de önemlidir. Hastalığın evresine bağlı olarak, bir doktor sürekli gözetim gerektirebilir. Hasta takibinin amacı hastalığı kontrol altına almak, yaşam kalitesini ve hastanın konforunu artırmaktır. Romatizmal hastalıklar kronik bir hastalık olduğu için spesifik bir iyileşme süreci yoktur. Yaşam boyu tedavi gerektirebilir. Romatoloji bölümü bu hastalıkların tedavisi ile ilgilenir. Romatoloji; İskelet ve kas yapılarındaki hastalıkları inceleyen bilim dalıdır. Ayrıca romatoloji bölümü bu hastalıkların tedavisinde fizik tedavi bölümü ile birlikte çalışmaktadır.