İsteğe bağlı veya tıbbi gereklilikler için yapılmıştır gebelik sonlandırma Ameliyat yani halkın kullanımıyla kürtaj, diğer ameliyatlara göre daha düşük oranda olmakla birlikte elbette tüm cerrahi müdahaleler gibi risk taşımaktadır. Kürtaj riskleri Hamileliğin süresi ve durumuna göre artar veya azalır. Gebeliğin devam ettiği her hafta, kürtaj sırasında veya sonrasında oluşabilecek olumsuz durumların riskini artırır. Kürtaj için en uygun dönemlerin 5-8 hafta arası olduğu belirtiliyor.

Kürtaj Riskleri

Kürtaj ameliyatı güvenilir bir doktor ile kusursuz bir şekilde yapılmazsa pek çok sorunla karşılaşılabilir. Gebelik sonlandırma ameliyatı gerçekleşmeden önce hasta kürtaj riskleri Hakkında bilgi sahibi olmalı.

Asherman Sendromu Riski

Tam olarak başarıyla yapılmayan kürtaj operasyonları, rahmin küçük bir kısmının sıkışmış kalma riskini artırır. Adet kanamasının kesilmesi veya azalması, tekrar gebe kalmada zorluk, tekrarlayan düşükler, kürtaj sonrası ortaya çıkan Asherman Sendromu semptomları arasındadır.

Rahimde Parçalanma Riski

Bazı durumlarda gebeliğin sonlandırılmasına rağmen tam olarak temizlenemez ve kalan kısmı oluşur. Kürtaj sonrası şiddetli kanama, şiddetli ağrı ve sızılar, bulantı ve kusma, kürtaj sırasında rahmin bir kısmının unutulmasının belirtileridir.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Riski

Kürtaj sonrası hastanın doktor tavsiyesine uymaması enfeksiyon riskini artırır. Kürtaj sonrası cinsel perhizin uygulanmaması, ameliyat sonrası hijyen kuralları