ilk olarak kolesterol nedir Kolesterol olarak tanımlayacak olursak, vücudumuzun hemen hemen her hücresinde kendiliğinden bulunan bir yağ çeşidi olduğunu söyleyebiliriz, aynı zamanda dışarıdan besinlerle alınan iyi veya kötü kolesterol gibi türleri de vardır diyebiliriz. Vücudumuzda yeterince olduğunda faydalar varken fazlalık özellikle kalp ve damar sağlığımız için çok tehlikelidir. Bu yüzden kolesterol seviyemizi kontrol altında tutmalıyız. Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler, kolesterolü düşürmek için belirli gıdalardan uzak durmalı ve bazı besinleri dengeli bir şekilde tüketmelidir.

Kolesterol türleri

Kolesterol türleri Çok sayıda olmasına rağmen, en bilinenleri iyi huylu veya kötü huylu kolesteroldür. İyi kolesterol, özellikle kalbimizde ve damarlarımızda kolesterol birikimini önlemekten sorumludur. Ancak adı iyi huylu kolesterol olarak anılsa da belirlenen değerlerin üzerinde olması her zaman durumun iyi olduğu anlamına gelmez. Kötü huylu kolesterol bu yağ kalıntılarını vücudumuzda özellikle kalp ve damarlarda biriktirerek kalp ve damar hastalıklarına neden olur.

Kolesterol Düşürücü Gıdalar

Kolesterol değerlerimizi kontrol ettirdik. Değerlerimiz normal sınırların üzerindeyse ne yapabiliriz? Doğrudan kolesterol İlaç kullanabildiğimiz gibi, doğa ananın bize sağlık için sunduğu mucize gıdalardan da faydalanabiliriz.

Kolesterol düşürücü yiyecekler

Çoğumuzun bildiği gibi bu yiyeceklerin başında ceviz gelmektedir. Günde bir avuçtan fazla yiyebilir ya da akşamları bir veya iki cevizini bir bardak suya atıp sabahları bu suyu içip cevizleri yiyebilirsiniz. Düzenli olarak devam ederseniz, birkaç ay içinde kolesterol seviyenizin normal seviyelerde olduğunu görebilirsiniz. Antioksidan bakımından zengin olarak nitelendirdiğimiz zeytinyağı, aynı zamanda büyük bir kolesterol düşürücüdür. Günde iki yemek kaşığı zeytinyağı içerek kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

Kolesterolü Düşürmek

Ölüm Diyeti Nasıl Olunur?

Kolesterol düşürücü yiyecek içeceklerine lif bakımından zengin yulaf veya yulaf ezmesi eklerseniz, kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanın yanı sıra sizi tok tutarak kilo vermenize yardımcı olacağını görebilirsiniz. Araştırmalara göre domateste kolesterol seviyesinin düşürülmesinde büyük rolü var. Ayrıca keten tohumlarını da ihmal etmemeliyiz. Günde iki bardağı geçmemek şartıyla portakal suyu, alıç çayı, çörek otu gibi besinler de diyetinize ekleyebilirsiniz.

Kolesterolü Düşürmek İçin Ne Yememeliyiz?

Özellikle hayvansal ve yağlı gıdalardan uzak durmak ya da aşırıya kaçmamak, etlerin yağlı kısımlarını ve tavuğun derisini ayırmak, kolesterol seviyemizi dengede tutmak için yapmamız gereken şeylerden bazıları. Günde en az yarım saat yürümek, kolesterol seviyelerimizin normal değerlere dönmesine yardımcı olacaktır.