Kolesterol; Karaciğerde üretilmesinin yanı sıra hayvansal gıdalardan vücuda alınan yağ benzeri bir maddedir. Bugünlerde ne kadar insan kavga ediyor sağlık Genel olarak iki tür kolesterol vardır ki bu ana sorun. Vücut için gerekli olan iyi kolesterole HDL de denir. Damar sertliğinden kalp krizine kadar pek çok rahatsızlığa neden olan kötü kolesterole LDL adı verilir. HDL ve LDL aslında vücutta kolesterol taşıyan iki tür lipoproteindir. Kolesterol değerini sınırın altında tutmak için kolesterol düşürücü yiyeceklerin bir listesini sizinle paylaşalım.

Kolesterol nedir

Kötü Kolesterol nedir?

Kötü kolesterol yüksek seviyeye ulaşırsa kan ile direkt olarak damar duvarına taşınır ve diğer maddelerle birleşerek damar tıkanıklığına neden olur. Ayrıca arterlerin hayati organlara sağladığı kan azaldıkça organlarda hasara neden olur. Beyin kanaması ve kalp krizi gibi yaşamı tehdit eden birçok hastalığın ortaya çıkmasındaki temel faktör, çoğunlukla kötü kolesterolün yüksek değerlere ulaştıktan sonra ortaya çıktığı bu döngüdür.

İyi Kolesterol Nedir?

Kolesterol aynı zamanda vücut için temel yapı taşlarından biridir. Vücudun besinleri, hormonları ve D vitamini sindirmek için ihtiyaç duyduğu yapı taşlarından biridir.Vücutta yeterli düzeyde iyi kolesterol bulunmazsa kalp damar hastalıklarına yakalanma riski artar. Düşük HDL, kolesterolün kandan temizlenmemesine neden olarak atardamarlarda sertleşme ve tıkanıklığa neden olur. Sağlıklı bir yaşam için kişilerin yüksek HDL değerlerine ve düşük LDL değerlerine sahip olması gerekir.

(LDL) Kolesterol Düşürücü Gıdaların Listesi

Badem; Doymamış yağlar açısından zengin olduğu için kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü yükseltir. Günde bir avuçtan fazla tüketmemeye de dikkat etmek gerekiyor.

Zeytin yağı; Kalp dostu olduğu bilinen ve tekli doymamış yağ deposu olan zeytinyağı, antioksidan bakımından da zengindir. Çalışmalar, kötü kolesterolü düşürdüğünü ve iyi kolesterol seviyesini yükselttiğini ortaya koymuştur. Türk mutfak kültürünün önemli bir parçası olan zeytinyağını salatalara ve yemeklere dahil ederek tüketebilirsiniz.

Zeytinyağının kullanım alanları

Zeytinyağı Kolesterolü Düşürür

Kuşkonmaz; Buharda pişirildiğinde, birçok sebze gibi kötü kolesterolü düşürmede faydalıdır. Uzmanlar, karnabahar, havuç, yeşil fasulye, bamya ve patlıcan gibi sebzelerin buharda pişirilmesinin faydalarının arttığını belirtiyor.

Kuşkonmaz Kolesterolü Düşürür

Portakal; Herperidin içeriği ile kandaki kolesterolü düşüren portakal, aynı familyadan limon gibi kalsiyum, magnezyum, potasyum açısından zengindir. İçerdiği C ve B vitaminleri ile de bilinen bu meyveleri meyve suyu yerine tüketmek, lif içeriklerinden yararlanmanızı sağlayacaktır.

Turuncu Diyet

Portakal Kolesterolü Düşürür

Yaban mersini; Taze olarak tüketilebilen, kurutulabilen veya dondurulabilen, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan gıdalardan biridir.

Yaban Mersini Düşük Kolesterol

Avokado; Tekli doymamış yağ asitleri içeren, kötü kolesterolü düşüren ve iyi kolesterolü yükselten bir besindir. Sağlıklı beslenme listelerinde sıklıkla yer alan avokadoyu salatalarınıza ekleyerek veya sos yapımında kullanarak da tüketebilirsiniz.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado Kolesterolü Düşürür

Barbunya; Çözünür lif açısından oldukça zengin olan ve kötü kolesterolü düşürmek için fayda sağlayan gıdalardan biridir.

Böbrek Kolesterolünü Düşürür

Domates; Likopen bakımından zengindir. Likopen, damar tıkanıklığına neden olan yağı parçalayarak LDL üretimini durdurur.

Domates Kolesterolü Düşürür

Yulaf; Bol miktarda lif içeren tam tahıllar, kötü kolesterolü düşüren içeriğiyle sağlıklı bir diyetin takviyesidir. Özellikle yulaf, içerdiği beta gluken sayesinde kötü kolesterol emilimini azaltır.

Yulaf Kepeği İle Kilo Verin

Yulaf Kolesterolü Düşürür

Balık; Uzmanların haftada en az iki kez tüketilmesini tavsiye ettiği omega 3 yağ asitleri ve proteinler açısından oldukça zengin bir besindir. Kötü kolesterolü düşüren balık, iyi kolesterolü yükselten bir sağlık deposudur.

Balık Kolesterolü Düşürür