Kalp krizi İşyerindeki hareketlilik düzeyi ile işyerindeki hareketlilik düzeyi arasındaki bağlantıyı anlamak için yapılan çalışmaların çoğu, ağır işçileri ofiste çalışanlarla karşılaştırdı.

• Bu yönde bir araştırma için içinde yaşadığımız yüzyılın başına dönebiliriz. Dr.Hedley tarafından 933 ile 1937 arasında yapılan bir çalışmada kalp kriziÖlümden ölen 5000’den fazla kişiden oluşan bir grup incelendi. Sonuca göre, en yüksek ölüm oranı sırasıyla profesyoneller, yöneticiler, idari görevliler ve işçiler arasında meydana geldi. Çalışanların ölüm oranının profesyonellere göre% 50 daha az olduğu anlaşılmıştır.

• 1951 yılında başlayan ve 16 yıl süren başka bir araştırmanın sonuçlarına göre, fiziksel olarak ağır iş yapan kişiler daha az kalp krizi Geçtikleri gözlendi.

Kalp krizi meslek bağlantısı
Kalp krizi meslek bağlantısı

Kalp krizi meslek seçimimize bağlı mı? İşyeri Seçimimiz?

Meslek seçimi birçok faktör dikkate alınarak yapılır; Maalesef sağlık, bu faktörlerin en az önemli olanıdır. Pek çok yerde çalışma ortamı sağlıksız olsa da bu elverişsiz koşullar işten ayrılma sebebi değildir. Ancak, çalıştığımız ortamda tembellik genellikle işe yarar. Ancak asansör yerine merdiven kullanmak veya öğle yemeği molalarında kısa yürüyüşler yapmak da sürekli oturma monotonluğunu kıracaktır.

Çoğumuz için teknolojinin sağladığı kolaylık sayesinde masa başında geçirilen zaman arttı. Ayrıca ekonominin yapısı da değişti. Örneğin hizmet sektörü geçmişe göre büyürken tarım sektörü küçüldü.

İşyerinde geçirilen zaman sağlığımızı korumamıza yardımcı olmadığından, iş dışında geçirdiğimiz zamanı nasıl değerlendirdiğimiz hayati önem kazanmaktadır.

Bu gözlemi bir örnekle destekleyebiliriz. 1973’te İngiltere’deki devlet dairelerinde çalışan 16.882 kişi üzerinde birkaç yıl süren bir araştırma yapıldı.

Benzer yaş grupları, aile yapısı, sigara ve beslenme alışkanlıkları göz önüne alındığında, iş dışında düzenli spor yapan kişiler, spor yapmayanlara göre kalp krizi geçme olasılığının üçte bir daha az olduğu tespit edildi. Kısacası hiç egzersiz yapmayan bir kişinin düzenli spor yapmayan bir kişiye göre kalp krizi geçirme olasılığı üç kat daha fazladır.