Hamilelik sırasında karşılaşılabilecek olağandışı durumlardan biri heterotopik bir gebeliktir. Geçmişte nadir Hetertopik Gebelik Günümüzde tüp bebek ve diğer yardımcı üreme uygulamaları daha sık kullanımla yaygınlaşmakta ve her geçen gün daha sık karşılaşılmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, rahim içinde ve rahim dışında aynı anda iki gebelik Heterotopik gebelik denir

Heterotopik Gebelik Ne Kadar Yaygındır?

1950’den önce 30.000’de bir olarak bildirildi heterotopik gebelik insidans bugün 3.889’da bire yükselmiş, analizler yenilenirken oranın daha da arttığı gözlenmiştir. Bu oranın artmasındaki en önemli faktör tüp bebek ve mikroenjeksiyon gibi yardımcı üreme tekniklerinin kullanımının artmasıdır. Bilimsel çalışmalarda tüp bebek ve diğer yardımcı üreme tekniklerinde bu oranın 100 gebelikten birine kadar çıkabileceği ve bu riskin spontan gebeliklerde çok daha düşük olduğu vurgulanmıştır.

heterotopik gebelik tedavileri
heterotopik gebelik tedavileri

Heterotopik Gebelik Riskini Artıran Nedenler

  • Önceki tubal bozukluklar.
  • Daha önce ektopik gebelik geçirmiş olmak.
  • Önceki ameliyatlar.
  • Yüksek östrojen ve progesteron seviyeleri.
  • Sigara içmek.
  • Gebenin ilerleyen yaşı.
  • Yumurtlama ve kısırlık için çeşitli tedaviler.
  • Cinsel rahatsızlıklara sahip olmak
  • Doğum kontrolünde kullanılan ertesi gün ilaçları

Heterotopik Gebelik nasıl teşhis edilir?

Senin hamile kadının İlk 12 ayda ağrı ve kanama şikayetleri ile doktoruna sevk kapsamında tüm gebeliklerde heterotopik gebelik olasılığı da göz önünde bulundurulmaktadır. Teşhiste gecikme, hem hamile kadın hem de bebek için son derece tehlikelidir.

heterotopik gebelik ultrason görüntüsü
heterotopik gebelik ultrason görüntüsü

Heterotopik Gebelik tedavisi nasıl çalışır?

Hem anne hem de bebek için büyük riskler getirse de Heterotopik Gebelik Zamanında tedavi edilirse hamile kadının çocuğunu sağlıklı tutmasına engel değildir. Ekstrauterin gebeliğin sonlandırılmasından sonra rahim içi gebeliğin normal seyrinde devam etmesi, uygulanacak tedaviye bağlıdır. Laparoskopik cerrahi ile ekstra uterin gebeliğin meydana geldiği tüp çıkarılarak tedavi gerçekleştirilir. Ölü doğum ve erken doğum gibi riskler olsa da zamanında ve doğru müdahalelerden sonra intrauterin gebelik sıklıkla hastanın durumuna göre normal olarak devam eder.