Kesinlikle hayatın en önemli dönemlerinden biri olan hamilelik zor olsa da keyifli anlara şahit olmak mümkündür. Hamilelikte dikkat edilip edilmeyen her durum kesinlikle doğum anını etkileyecek ve ileride bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle hamilelikte beslenmeye her zaman dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi ve ilki, normal yaşam diyetinizden daha dikkatli yemenizdir.

Hamilelik sırasında kaçınılması gerekenlerBakarsak yüksek yağlı, tuzlu ve ekşi yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle pastörize edilmemiş gıdalardan kesinlikle kaçınmalısınız. Uzak durmazsanız içeriğindeki bakteri ve virüsler erken doğumu tetikleyebilir. Aynı zamanda düşük yapma riskini artırır ve doğum kusurlarına yol açabilir. Günlük olarak tüm öğünlerinizin saatlerine ve öğünlerinizde tükettiğiniz yiyeceklere kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Kaçınılması Gerekenler

Hamilelikte kaçınılması gereken bir diğer şey de alkol ve sigaradan uzak durmaktır. Alkol ve sigara içiyorsanız, hamile kaldığınız andan itibaren, hamile kalmak istediğiniz andan itibaren bırakmalı ve bir daha asla kullanmamalısınız. Sigara ve alkol, doğum kilonuzun hızla düşmesine neden olur ve bir daha satın alamayabilirsiniz. Bebeğinizin sağlığında herhangi bir kusur istemiyorsanız kesinlikle uzak durmalısınız.

Kesinlikle kaçınmanız gereken diğer faktörler kimyasal ürünlerdir.

Evet, cilt bakımı ve diğer tedaviler hamilelikte çok önemlidir. Ancak tamamen doğal ürünler kullanmakta fayda var. Saç boyası ve diğer kimyasal içeren temizleyiciler gibi kozmetik ürünlerden uzak durmalısınız. İlaç kullanmanız gerektiğinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kendi kendinize teşhis koyar ve ilaç kullanırsanız, bu hem siz hem de bebeğiniz için büyük bir risk oluşturabilir.

Ve özellikle dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de radyasyondan uzak bir hayat yaşamanızdır. Hamileliğiniz süresince bilgisayar, telefon ve diğer teknolojik cihazlarınızdan olabildiğince uzak durmanız gerekir. Gerektiğinde yeterli miktarda ve güvenle kullanmakta fayda vardır. Aksi takdirde vücudunuz ve bebeğiniz için çok iyi olmayan radyasyondan etkilenen durumlar kendini gösterebilir. Bu nedenle bu ürünlerin kullanımına bir süre ara vermeniz büyük önem taşımaktadır. Çok yüksek topuklu ayakkabı giymemeye dikkat etmelisiniz. Giysilerinin sıkı olmamasına dikkat etmelisin. Böcek ve fare gibi hayvanların ilaçlarından uzak durmalısınız. Mümkün olduğunca metal eşyalardan uzak durmalısınız. Bunlara dikkat ederseniz hamileliğiniz rahat olacak, doğumunuz rahat olacak ve bebeğiniz sağlıklı doğacaktır.

Ebru Şal Hamile Egzersizleri