ilk olarak ferritin nedir bilmek gerekli. Ferritin; bir tür protein kompleksidir. Demirin depolanması, salınmasından ve çözünmesinden sorumludur. Halk arasında demir deposu olarak bilinir. Kan dolaşımında ve hücrelerde bulunur. Laboratuvar testi ile kolayca ölçülür. Bazen bu protein çeşitli nedenlerle azalır ve olumsuz etkileri vardır. Bu azalmaya yiyecekler de neden olabilir. Bazı yiyecekler demir emilimini engeller veya demirin azalmasına neden olur. Beslenme ile yakından ilgilidir. Ferritin değerini düşüren besinler listesine dikkat edilmelidir.

Kalsiyum Zengin Gıdalar

Süt, yoğurt, peynir, sardalya, somon, incir ve şalgam demir emilimini olumsuz etkiler. 50 mg ve altında tüketilirse çok fazla etkisi olmaz. 300-600 mg ve üzeri kullanıldığında çok etkilidir. Haşhaş, susam, chia tohumları dahil çoğu tohum yüksek miktarda kalsiyum içerir. Bu ve benzeri tohumların tüketiminde ölçüye dikkat etmek gerekir. Her yiyecek ölçülü kullanılmalıdır.

Fitat İçeren Gıdalar

Baklagiller ve kepekli tahıllar, demir emilimini olumsuz yönde etkileyen fitat adı verilen bileşikler içerir. Bunların dışında fitat bileşeni, fındık, tohum, ekmek, pirinç, bezelye, tahıl ve soyada da bulunur. Ölçülü tüketmek, aşırıya kaçmamaya dikkat etmeyi gerektirir, böylece ferrit düşmez. Bunlar heme olmayan gıdalardır. Yanlış kullanıldığında demir alımını artırır ve demir emilimini olumsuz etkiler.

Oksalat İçeren Gıdalar

Oksalat bir ester veya asit tuzudur. Demir, emilimi olumsuz etkiler. Pancar, lahana, çay, çikolata, ravent, fesleğen, maydanoz, ıspanak çok yüksek miktarda demir ama oksalat içeren gıdalardır, bu nedenle emilimi zordur ve demiri olumsuz etkiler.

Bunların dışında çay ve kahve demirin emilimini engeller. Gün içerisinde çok fazla çay ve kahve tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Sağlık Ferritin insanlar için önemli bir proteindir ve onu bilmek doğru beslenmeyi sağlayacaktır. Gıdaların ferritin üzerindeki bu olumsuz etkilerini en aza indirmek için C vitamini ile birlikte kullanılması gerekir. Yetersiz beslenme, dengesiz ve düzensiz beslenmenin de maalesef ferritin üzerinde olumsuz etkisi vardır. Güne demir yönünden zengin besinler ile başlamak bu eksikliği doğal olarak giderecektir. Yeterli su tüketimi de demiri olumlu etkiler ve emilimini artırır. Bitkisel çayları çok tüketmek ve bilinçsizce kullanmak demiri de olumsuz etkiler.