Çocuğun yüzdelik Değerli oğulları olan ailelerin dikkat etmesi gereken konulardan biridir. İlk olarak “Yüzdelik dilim nedir?Soruya cevap verelim. Yüzdelik değer, bebeğinizin gelişim sürecinin genel adıdır. Büyüme eğrisi olarak da bilinir. Bebeğinizin fiziksel gelişimini takip etmenizi sağlar. Eğri değerlerinin altında veya çok üzerinde bir değer fark ederseniz hemen doktorunuza danışmalısınız. Bu şekilde bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını erken teşhis edebilirsiniz.

Yüzdelik değerler, bebeğin boyu, kilosu ve baş çevresi ölçümlerinden elde edilen verileri içerir. Bu üç bölüm bebeğiniz için çok önemlidir.

Yüzdelik değerlerden sağlıklı sonuçlar almak istiyorsanız ayda bir ölçüm yapmalısınız. Geç kalırsanız en geç üç ayda bir ölçüm yapmalısınız. Okul çağına kadar çocuğunuzun yüzdelik değerini ölçmeye devam etmelisiniz.
Presentil değerleri kız ve erkek çocuklar için farklıdır. Çocuğunuz kız ya da erkek fark etmeksizin persentil değeri 10p’nin altında ise büyüme geriliği, 97p ve üzeri aralıkta ise gelişimsel bozukluk görülebilir. Derhal bir doktora danışmalısınız.

Erkek yüzdelik değerler
Erkek yüzdelik değerler

Çocuğun yüzdelik değeri ne olmalıdır?

Erkekler için santimetre cinsinden yüzdelik değerler aşağıdaki gibidir. Erkek baş çevresi için persentil 10p – 50p – 97p aralığındadır. Çocuğun baş çevresi (cm) yüzdelik değerleri aşağıdaki gibidir:

10p yüzdelikleri:

50p yüzdelikleri

97p yüzdelikleri

Çocuk ağırlık yüzdelik grafiği

Erkekler için yüzdelik değer (oran) tablosu