Deliryum Hastalığı nedir?

Genellikle şiddetli ve ciddi rahatsızlıkların tedavisinden sonra hastalarda görülür sağlık Deliryum hastalığı, nöropsikiyatrik bozukluklardan biridir. Kişideki aşırı dikkatsizlik davranış bozukluklarına neden olur. En yaygın kişiler hastanede sürekli tedavi gören ve sık sık rahatsızlıkları olan kişilerdir. Deliryum Hastalığın tıbbi nedenleri beyin dışındaki organlardan kaynaklanabilir. Örneğin birçok sağlık Sorunlar arasında karaciğer sirozu, ciddi kalp hastalıkları, ileri solunum yolu hastalıkları, anemi ve çoklu travma sonrası psikolojik rahatsızlıklar hezeyan Hastalığı beraberinde getirir.

Deliryum Hastalığı Nedenleri

Deliryum Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Deliryum hastalığının belirtileri; hafıza kaybı, hastanın nerede olduğu ve bilinçsiz yollarını karıştıran, bir konu hakkında konuşurken aniden farklı ve saçma konulara geçebilme yeteneği, hayal kurma ve kişilik bozukluğu olarak görülür. Bu hastalarda en zor olan şey tedaviye ciddi dirençtir. Doktor tedavi için öncelikle hastanın altında yatan nedeni araştırır ve ardından gerekli müdahaleleri yapar. Tedavi edilen hastaların yüzdesine ulaştığımızda çoğu sağlıklarına kavuşuyor.

Deliryum Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın Deliryum tedavisi isteği, iyileşmede en önemli faktörlerden biridir. Öncelikle hastaya tedavi sırasında kendine zarar verme eğilimini ortadan kaldırmak için antipsikotik ilaçlar verilir. Kişi hangi sebeplerle hezeyan hastalık tetiklenir ve nedenleri araştırma sürecinden sonra gelir. Bunun için kan testi, idrar tahlili gibi sonuçlar için gerekli olan çeşitli testler yapılacaktır. Bir diğer önemli konu ise hastanın başında bulunan refakatçi hasta yakınının verdiği bilgilerdir.

Sürekli hafıza kaybı nedeniyle hasta daha belirsiz duygular içinde olacak ve hasta yakınının hastaya mevsimleri, günleri ve neden hastanede olduğunu söylemesi hastanın tedavi sürecini hızlandıracaktır. Gece boyunca hastanın uykusunun kesintiye uğramaması da çok önemlidir. İçinde çalışan elektronik cihazlar kapatılmalıdır. Gece gürültü yapabilecek televizyon, klima ve benzeri cihazların hastayı uyandırmasına özen gösterilmelidir. Oda ışığı da loş ışıktır, hastanın karanlıkta anlık uyanma korkusu ve sağlık açısından çok önemlidir.