AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu), HIV virüsünün neden olduğu bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. HIV, hücreleri öldürür, bağışıklık sistemini savunmasız ve zayıf bırakır.

AIDS Hangi Yolla Bulaşır?

AIDS / HIV virüsü vücuda cinsel yollarla (sperm, vajinal sekresyonlar), kan, organ nakilleri ve anne sütü yoluyla bulaşır. Vücuda geçen virüs çok hızlı yayılır ve büyür. Kısa sürede tüm hücrelere yayılarak zayıflamış bağışıklık sistemi ile ölümcül bir hastalığa neden olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması veya çökmesi nedeniyle yeterli direnç ve güce sahip olamayan vücut gerekli savunmayı gösteremez.

Bu nedenle vücutta meydana gelen küçük bulaşıcı hastalıkların bile iyileşmesi uzun zaman alabilir. Hatta ölümcül bir sonucu bile olabilir.

AIDS hastalığının nedenleri

AIDS Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

AIDS / HIV virüsü vücutla temas eder etmez, AIDS hastalığı hemen görülmeyebilir. Vücudu yaklaşık 3 ila 8 hafta içinde etkileyebilir. Bu süreçte kandaki antikor sayısı hızla artar ve bağışıklık sistemini etkiler. Dudak ve cilt yaraları, ishal, deri döküntüsü, farenjit, genişlemiş dalak, kas ve eklem ağrısı, karaciğer büyümesi gibi semptomları gösterir.

Bazı durumlarda antikor sayısının artmaması ve gecikmesi de olabilir. Hastalığın teşhisi için böyle bir durumla karşılaşılırsa, antikor ve antijeni birlikte inceleyen sağlık testleri uygulanır. Testlerin sonuçlarına göre sağlıklı bir teşhis konur.

ELISA testi, AIDS tanısı için ilk öncelikli testtir. Bu test ile vücutta virüs varlığı mevcutsa, pozitif değilse sonuç negatiftir. Olumlu sonuçlarda güvenilirlik açısından test en az iki kez tekrarlanır. Tekrarlanan testlerde sonuç değişmezse, bir doğrulama testi (Western Blot) gerçekleştirilir. Sonuç hala pozitifse ve herhangi bir değişiklik yoksa kesin tanı konulur.

AIDS / HIV Tedavi Süreci Mümkün mü?

AIDS hastalığı için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi sürecindeki temel amaç, vücuda giren HIV virüsü ile azalmış bağışıklık hücresinin daha da azalmasını önlemektir. Bu, virüsün ilaç tedavileri ile kontrol altına alınmasının bir sonucu olarak mümkündür. İlaç tedavisi virüsün ilaca karşı direncine göre belirlenir. Bu sayede AIDS / HIV virüsü zamanında ve eksiksiz kullanılan ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.