Ergenliğin başlamasıyla başlayan ve her ay menopoza kadar devam eden dönemde adet dönemi veya adet dönemi aranan. Menstruasyon, menstrüasyon, hastalık, kırmızı, teyzemin halk arasına girmesi gibi pek çok çeşidi ile anıldığı bilinen adet dönemi, döllenmemiş yumurtanın kadının rahminde kanla dışarı atılmasıdır. Her kadında düzenli olarak oluşmayabilen adet döngüsü, normal şartlarda 21 ile 35 gün arasında gerçekleşebilir, döngü 28 gün sürer. Adet kanaması, hamilelik ve menopoz dönemleri dışında her ay ortaya çıkar. Bu dönem, bazı kadınlarda hafif, bazı kadınlarda oldukça ağrılı olan 3 veya 5 günlük bir dönemdir. Adet sancısı Şiddetli kadınların yaşam kaliteleri bu dönemde düşebildiği gibi bazı durumlarda evden çıkamayacakları bile görülebilmektedir.

Adet ağrısına ne sebep olur ve nasıl geçer?

Psikolojik olarak ortaya çıktığını iddia edenler olsa da, tamamen fizyolojik olarak ortaya çıkan adet ağrısı veya adet ağrısı, döllenmemiş yumurtanın dışarı atılması sırasında rahmin kasılmasına neden olan enzimlerin vücut tarafından salınmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. kadının bulunduğu dönem.

Adet dönemi Uzmanların şiddetli ağrısı olan kadınlara verdiği tavsiye, adet döneminin haftasının planlanması ve yaşanması gerektiğidir. Bununla birlikte, uzmanlar ayrıca adet döneminde vücut sıcaklığının yüksek tutulmasını önermektedir. Bu bağlamda ağrının oluştuğu bölgeye sıcak su torbası veya buharla nemlendirilmiş sıcak bir havlu konulması adet ağrısının azalmasında büyük rol oynayacaktır.

Böğürtlen çayı, safran çayı, zencefil çayı gibi bitki çayları içmek ağrılı günlerde ağrıyı azaltmada aktif rol oynar. Adet sancılarına karşı öğünlerin azaltılması ve sık aralıklarla tüketilmesi ancak aç kalmaması önemlidir.

Diş ağrısından baş ağrısına kadar birçok ağrıya iyi geldiği bilinen bir yöntemdir. Kasılmaların şiddetli olduğu zamanlarda alınan sıcak bir duş, kan akışını hızlandırabilir ve ağrıyı azaltabilir.

Tüm bunların yanı sıra adet dönemlerinde hafif yürüyüşler ve hafif egzersizlerin ağrıyı dindirecek etkileri olduğu çalışmalara da dahil edilmiştir. Ancak yürüyüşlerin ve egzersizlerin vücudu yormaması yani ağır olmaması büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca kalsiyum, E vitamini ve çinko içeren besinlerin tüketimi de adet ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur.

Kanser riskini azaltan yiyecekler

Adet sancısı
Adet krampları nasıl geçer?

Adet ağrısı masajla geçer mi?

Adet ağrısını azaltmanın yollarından biri, avuç içi ile alt karın bölgesine daire şeklinde masaj yapmaktır. Konuyla ilgili net kaynaklar olmamakla birlikte her iki ayağın baş ve işaret parmağı arasındaki alana aynı anda bir dakika basılmasının da etkisi olduğu öne sürülmüştür. Öte yandan, kuyruk sokumunu ovmak veya bölgeye tıpkı ayakta durur gibi baskı uygulamak da adet ağrısını hafifletebilir.

Kilo, adet ağrısını artırabilir

Yapılan araştırmalar sonucunda adet ağrısını artıran konulardan birinin fazla kilolu olduğu ortaya çıktı. Hareketsiz yaşam ve aşırı kilolu vücudun kombinasyonu, ağrılı adet dönemlerinin kilit noktası olabilir.